„Аркус Джуниър“ представя: блиц интервю с Любов Миронова
Завършваме поредицата от интервюта с един изключително важен за нашата мисия човек - Любов Миронова. Тя влезе в ролята на съветник и взе дейно участие при сформирането както на екипа на „Аркус Джуниър“, така и при работата с децата и родителите при техния подбор. Първото впечатление, което създава с живия си поглед, е различност от нормите, но и една голяма отговорност към всеки аспект от работата ѝ. Казва, че е важно да правим всяко нещо, с което се захващаме, естетически добре издържано, а не само работещо и без пропуски. С еднаква страст говори както за призванието си - преподаването, така и за пътешествията, които така обича. Около Любов се усеща нотка на причудливост, но с цялата тежест на знанията ѝ мигновено предизвиква силна почит към събеседника си. А сега и малко за професионалния ѝ път до момента.
Любов завършва Националната природо-математическа гимназия и има две паралелни кариери. В рамките на първата тя се дипломира със специалност „Счетоводство и контрол“ в УНСС и натрупва 15 години опит, като счетоводител, финансов контролер и управител на западни представителства. След това се утвърждава като бизнес треньор с още толкова години опит, дори повече - обучава ръководители как да управляват хора и ресурси. Втората ѝ кариера е в сферата на образованието, като Любов завършва „Предучилищна педагогика“ и „Начална педагогика“ в СУ, а също така притежава учителска правоспособност по икономика. Тя преминава и тригодишен курс по валдорфска педагогика в София.
Любов е автор на стотици статии и книги по педагогика, както и на 108 приказки за деца от поредицата „Бонбончо“. В момента води училище за родители, в което стотици български семейства от цял свят учат как да възпитават и развиват децата си в продължение на 1 година. Избрана е за будител на район „Слатина“ в столицата.
Ето и как отговори на въпросите, които ѝ зададохме:
1. Каква е мотивацията ти да се захванеш с педагогика?
Имам много ясен спомен, че това е мисията ми в този живот. Вярвам, че педагогиката е начин да инвестирам в бъдещето. В моето детство бях част от образователна среда, изпълнена с педагогически иновации и вдъхновение, благодарение на Людмила Живкова и асамблеята „Знаме на мира“. Бях свидетел на педагогическия възход, включващ експериментални методики като сугестопедия и сендовска система. Просто предавам този факел на „Единство. Творчество. Красота“ на следващото поколение.
2. Кое е с по-голяма тежест според теб - обучението на родители или обучението на деца?
Кое е с по-голяма тежест: лицето или гърба на монетата? И двете са неразривно свързани и важни за успешното възпитание и образование. Обучението на родители създава ролеви модели и среда, докато обучението на деца развива техните умения, знания и ценности.
3. Какво правиш в свободното време?
Обичам да пътешествам, да снимам, да чета книги и да измислям полезни неща.
4. Предизвикателства?
Най-голямото предизвикателство за мен е да правя гимнастика сутрин. Винаги има нещо друго, което изглежда по-важно или спешно. Наистина изисква воля да отделя тези 5 минути. Друго предизвикателство е да открия Озарена детска градина и след това училище.
5. Какво е твоето виждане за образованието на бъдещето?
Моето виждане за образованието на бъдещето е то да бъде човеколюбиво, топло и добро, следващо естественото развитие на детето. Не трябва да се опитваме да „дърпаме тревата да расте”, защото най-много да я скъсаме.